Menu
Home Page

Meet our Governors

Welcome to our Governors' section.


Please find below details of our Governing Body including the Terms of Appointment for each Governor.

 

The Governing Body 2018/19

Name/ Category/ Office Expire/ Term of Office

 

Mr Mike Olufsen - Clerk to the Governors - Civic Centre, Newport, NP20 4UR

 

Mrs Reema Cross - Chairperson Foundation Governor - May 2020 (4 years)

 

Mr Simon Watkins - Vice Chairperson Foundation Governor - August 2020 (4 years)

 

Mrs Mal Richards - Foundation Governor - Sept 2020 (4 years)

 

Mr John Hogan - Foundation Governor - Sept 2020 (4 years)

 

Mrs Vanessa Richards - Foundation Governor - Sept 2020 (4 years)

 

Mr Dave Hutchings - Newport LEA - August 2020 (4 years)

 

Mrs Jodie Spencer - Elected Parent Governor - May 2020 (4 years)

 

Mr Andrew Davies - Elected Teacher Governor - November 2019 (4 years)

 

Mrs Andrea Woodward - Elected Staff Governor - March 2020 (4 years)

 

Mrs Louise Robinson - Head Teacher - Ex Officio

 

   

    
Top